Premiile Canadian Screen 2017: și câștigătorii sunt ...
Premiile Canadian Screen Awards au avut loc duminică seară, transmise în direct de la Sony Center for the Performing Arts din Toronto, cu judecătorul America’s Got Talent (și canadianul mândru) Howie Mandel care a găzduit extravaganța din acest an.
În fiecare an, Canadian Screen Awards onorează cel mai bun din filmul și televiziunea canadiană, câștigătorii la categoriile Creative Fiction și Non-Fiction anunțând la galele anterioare organizate la începutul acestei săptămâni.
ÎN LEGĂTURĂ: Christopher Plummer va primi premiul pentru realizarea vieții la premiile canadiene Screen Screen 2017
Marea câștigătoare a serii a fost vedeta Orphan Black, Tatiana Maslany, care a câștigat pentru interpretarea (sau, mai degrabă, spectacole) în spectacolul respectiv, precum și pentru rolul din filmul Cealaltă jumătate, în timp ce Orphan Black a câștigat și CSA pentru Cel mai bun serial dramatic.
Punctele culminante ale spectacolului din acest an au inclus comediantul Dave Chappelle care a onorat Just for Laughs cu Icon Award, Cardinalul Tantoo a primit Earle Grey Award și pictograma de scenă și ecran Christopher Plummer a primit Lifetime Achievement Award.
Faceți clic pentru a vizualiza galeria de pe covorul roșu la premiile Canadian Screen 2017
Următorul diapozitivNu știu că merit acest lucru, dar o să o iau oricum, a șoptit Plummer în discursul său de acceptare. În mod evident, comisia de premiere a folosit numele meu din milă: „Mai bine i-l dai acum înainte să gâfâie.” Și au perfectă dreptate. Sunt batrana. Periculos de vechi. Sunt atât de bătrân încât, când eram copil, primul cuvânt pe care l-am rostit a fost în latină. Deci toate acestea m-au amețit destul. S-ar putea să nu reușesc nici măcar prin discursul meu. Norocosule.
Iar câștigătorii premiilor Canadian Screen Awards 2017 sunt:
FILM
Cel mai bun film
Semințe proaste | Buruieni - Luc Vandal, Lorraine Dufour
Înainte de străzi | Înaintea străzilor - Chloé Leriche
Hello Destroyer - Daniel Domachowski, Haydn Wazelle
CÂȘTIGĂTOR: Este doar sfârșitul lumii | Doar sfârșitul lumii - Nancy Grant, Sylvain Corbeil, Xavier Dolan
Piatra Veche - Xianjian Wu, Chi-an Lin, Jing Wang, Sarah Stallard
Operațiunea Avalanche - Matthew Miller, Lee Kim, Matt Johnson
Cursa - Louis-Philippe Rochon, Dominique Séguin, Jean-Charles Lévy, Luc Dayan
Căutători | Maliglutit - Zacharius Kunuk
Cei care fac revoluția la jumătatea drumului își sapă propriile morminte Cei care fac jumătate de revoluție au săpat doar un mormânt - Hany Ouichou
Weirdos - Marc Almon, Mike MacMillan, Bruce McDonald
Realizare în regie de artă / proiectare de producție
André-Line Beauparlant - Bad Seeds | Buruieni
Aidan Leroux, Joel Richardson - Born to Be Blue
David Brisbin, Isabelle Guay, Jean-Pierre Paquet - Cursa
CÂȘTIGĂTOR: Emmanuel Fréchette - Two Lovers and a Bear
Matt Probabil - Ciudat
Realizare în cinematografie
Glauco Bermudez - Înainte de străzi | Înaintea străzilor
CÂȘTIGĂTOR: André Turpin - Este doar sfârșitul lumii | Juste la fin du monde
Josée Deshaies - Nelly
Mingkai Leung - Piatra Veche
Scott Moore - vârcolac
Realizare în design de costume
Marjatta Nissinen - Regele fetei
CÂȘTIGĂTOR: Patricia McNeil - Nelly
Megan Oppenheimer - Operațiunea Avalanche
Mario Davignon - Cursa
Bethana Briffett - Weirdos
Realizare în regie
Chloé Leriche - Înainte de străzi | Înaintea străzilor
Kevan Funk - Hello Destroyer
CÂȘTIGĂTOR: Xavier Dolan - Este doar sfârșitul lumii | Juste la fin du monde
Matt Johnson - Operațiunea Avalanche
Mathieu Denis, Simon Lavoie - Cei care fac revoluția la jumătatea drumului își sapă doar mormintele | Cei care fac jumătate de revoluție au săpat doar un mormânt
Realizare în editare
Claude Palardy - Bad Seeds | Buruieni
Michael Long - Piatra veche
CÂȘTIGĂTOR: Richard Comeau - Two Lovers and a Bear
Duff Smith - Weirdos
Ashley McKenzie - vârcolac
Realizare în machiaj
Lynda McCormack - Născută pentru a fi albastră
CÂȘTIGĂTOR: Maïna Militza, Denis Vidal - It's Only the End of the World | Juste la fin du monde
Melissa Meretsky, Jennifer Walton, Lisa Belyea - The Northlander
Natalie Trépanier, Réjean Goderre - Cursa
Kathryn Casault - Two Lovers and a Bear
Realizare în muzică - Scor original
CÂȘTIGĂTOR: Todor Kobakov, Steve London, David Braid - Born to be Blue
Michael White - REVENGE (Răzbunare)
Alain Mayrand - Numb
Jesse Zubot - Two Lovers and a Bear
Taymaz Saba - Cai la ferestre: Epifania poetică persană a lui Rosie Ming
Realizare în muzică - Cântec original
Nikan Boivin - Înainte de străzi | Înaintea străzilor - Sokecimoyekw
CÂȘTIGĂTOR: David Braid - Născut pentru a fi albastru - Ar fi putut fi
Daniel Stimac - O întâlnire cu domnișoara Fortune - Aproape că avea totul
Camille Poliquin, Laurence Lafond-Beaulne - Regele Dave - Natalie
Matthew Schellenberg - Lovesick - Draw Blood
Realizare în sunet general
Marcel Chouinard, Philippe Lavigne, Stéphane Bergeron, Shaun-Nicholas Gallagher, Louis Collin - Bad Seeds | Buruieni
Francois Grenon - It's Only the End of the World | Doar sfârșitul lumii
Sylvain Brassard, Michel Lecoufle, Stephen De Oliveira, Nicholas Gagnon - Regele Dave
Matt Chan - Operațiunea Avalanche
CÂȘTIGĂTOR: Claude La Haye, Luc Boudrias, Pierre-Jules Audet - Cursa
Realizare în editarea sunetului
Sylvain Brassard, Guy Francoeur, Benoit Dame, Guy Pelletier - It's Only the End of the World | Doar sfârșitul lumii
Sylvain Brassard, Guy Pelletier, Christian Rivest - Regele Dave
Matt Chan, James Patrick, Frieda Bay - Operațiunea Avalanche
CÂȘTIGĂTOR: Pierre-Jules Audet, Jérôme Décarie, Michelle Cloutier, Stan Sakell, Jean-François Sauvé, Mathieu Beaudin, François Senneville, Luc Raymond, Jean-Philippe Saint-Laurent - Cursa
Miguel Nunes, Ryan Thompson, Gina Mueller, Maureen Murphy - Nevăzutul
Realizarea efectelor vizuale
Tristan Zerafa - Operațiunea Avalanche
CÂȘTIGĂTOR: Martin Lipmann, Cynthia Mourou, Benoit Touchette, Jonathan Piché-Delorme, Frédéric Breault - Race
Bob Habros, Adele Venables, Julika Pape, Milos Djakovic, Adam Kube, Mike Wearing, Richard Darwin - The Unseen
Scenariu adaptat
CÂȘTIGĂTOR: Xavier Dolan - Este doar sfârșitul lumii | Juste la fin du monde
Bachir Bensaddek - Montreal, Orașul Alb | Montreal albul
David Bezmozgis - Natasha
Scenariul original
Kevan Funk - Hello Destroyer
Stella Meghie - Jean of the Joneses
Johnny Ma - Old Stone
Zacharius Kunuk - Căutători | Maliglutit
CÂȘTIGĂTOR: Daniel MacIvor - Weirdos
Interpretarea unui actor într-un rol principal
Jared Abrahamson - Hello Destroyer
Gang Chen - Piatra Veche
CÂȘTIGĂTOR: Stephan James - Cursa
Lawrence Barry - Riverhead
Andrew Gillis - vârcolac
Interpretarea unui actor într-un rol secundar
Jacques Newashish - Înainte de străzi | Înaintea străzilor
CÂȘTIGĂTOR: Vincent Cassel - Este doar sfârșitul lumii | Doar sfârșitul lumii
Michael Reventar - Kidnap Capital
Henry Czerny - Cealaltă jumătate
Evan Mercer - Riverhead
Interpretarea unei actrițe într-un rol principal
Carmen Ejogo - Născut pentru a fi albastru
Nathalie Doummar - Limite | Țară
Sasha K. Gordon - Natasha
CÂȘTIGĂTOR: Tatiana Maslany - Cealaltă jumătate
Bhreagh MacNeil - vârcolac
Interpretarea unei actrițe într-un rol secundar
Kwena Bellemare Boivin - Înainte de străzi | Înaintea străzilor
Nathalie Baye - It's Only the End of the World | Doar sfârșitul lumii
Sherri Shepherd - Jean of the Joneses
Gabrielle Tremblay - Cei care fac revoluția la jumătatea drumului își sapă doar mormintele | Cei care fac jumătate de revoluție au săpat doar un mormânt
CÂȘTIGĂTOR: Molly Parker - Weirdos
Premiile Fan Choice
Yannick Bisson, Murdoch Mysteries (CBC)
Helene Joy, Murdoch Mysteries (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Natasha Negovanlis, Carmilla ’
Ted Rogers Cel mai bun lungmetraj documentar
Gulîstan, Țara Trandafirilor - Zaynê Akyol, Fanny Drew, Sarah Mannering, Yanick Létourneau, Mehmet Aktas, Denis McCready
CÂȘTIGĂTOR: I Am the Blues - Daniel Cross, Bob Moore, Mila Aung-Thwin, Bruce Cowley
KONELĪNE: țara noastră frumoasă - Nettie Wild, Betsy Carson
Închisoarea în douăsprezece peisaje - Povestea lui Brett
Waseskun - Steve Patry, Nathalie Cloutier, Denis McCready, Colette Loumède
Cea mai bună cinematografie într-un documentar de lungime
Chris Romeike - Giants of Africa
Joan Poggio - Gun Runners
CÂȘTIGĂTOR: John Price - I Am the Blues
Van Royko - KONELĪNE: pământul nostru este frumos
Derek Rogers - Povestea lui Skyjacker
Cea mai bună editare într-un documentar de lungime a funcției
Eric Pedicelli - Black Code
CÂȘTIGĂTOR: Dave De Carlo - Giants of Africa
Mathieu Bouchard-Malo - Gulîstan, Țara Trandafirilor
Michael Brockington - KONELĪNE: pământul nostru este frumos
Nathalie Lamoureux - Waseskun
Cel mai bun scurt documentar
Cadrul 394 - Rich Williamson, Shasha Nakhai, Ed Barreveld
Drumul către Webequie - Ryan Noth, Tess Girard
Producători de piatră - Jean-Marc E. Roy, Colette Loumède, Denis McCready, Claudia Chabot
CÂȘTIGĂTOR: This River - Katherena Vermette, Erika MacPherson, Alicia Smith, David Christensen
Tshiuetin - Caroline Monnet, Eric Cinq-Mars
Cea mai bună dramă scurtă de acțiune live
A Funeral for Lightning - Emily Kai Bock
CÂȘTIGĂTOR: Mutanți - Alexandre Dostie, Hany Ouichou, Gabrielle Tougas-Fréchette
Oh, ce sentiment minunat - François Jaros, Fanny-Laure Malo
Star - Emilie Mannering, Fanny Drew, Sarah Mannering
Pielea sălbatică - Ariane Louis-Seize, Jeanne-Marie Poulain, Hany Ouichou
Cel mai bun scurtmetraj animat
CÂȘTIGĂTOR: Blind Vaysha - Theodore Ushev, Marc Bertrand
Sunt aici - Eoin Duffy, Maral Mohammadian, Shirley Vercruysse
Îmi plac fetele - Diana Obomsawin, Marc Bertrand
Bunică - Janice Nadeau, Marc Bertrand, Corinne Destombes
Red of the Yew Tree - Marie-Hélène Turcotte, Felix Dufour-Laperrière
TELEVIZIUNE
Cel mai bun serial dramatic
19-2 - Bravo (Bell Media)
Blood & Water - OMNI (Rogers Media)
CÂȘTIGĂTOR: Negru orfan - Spațiu (Bell Media)
This Life - CBC (CBC)
Vikingi - Istorie (Corus Entertainment)
Cel mai bun serial de comedie
Kim’s Convenience - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Letterkenny - CraveTV (Bell Media)
Mohawk Girls - APTN (Aboriginal People’s Television Network)
Domnul D - CBC (CBC)
Schitt’s Creek - CBC (CBC)
Cel mai bun program sau serial de realitate / concurs
CÂȘTIGĂTOR: The Amazing Race Canada - CTV (Bell Media)
Big Brother Canada - Global (Corus Entertainment)
Cea mai inteligentă persoană din Canada - CBC (CBC)
Knock Knock Ghost - OUTtv (OUTtv)
Masterchef Canada - CTV (Bell Media)
Cel mai bun program sau serial animat
Beat Bugs - Netflix (Netflix)
CÂȘTIGĂTOR: The Curse of Clara: A Holiday Tale - CBC (CBC)
The Deep - Family CHRGD (DHX)
Fangbone! - Familia CHRGD (DHX)
Cel mai bun program sau serial documentar pentru biografie sau artă
CÂȘTIGĂTOR: Hip-Hop Evolution - HBO Canada (Bell Media)
Întrerupeți acest program - CBC (CBC)
Justice for MLK: The Hunt for James Earl Ray - Histoire (Corus Entertainment)
Loretta Lynn: Still A Mountain Girl - Documentary Channel (CBC)
Cel mai bun program sau serial de ficțiune pentru copii sau tineri
Backstage - Family Channel (DHX)
Degrassi: Next Class - Family Channel (DHX)
Make It Pop - YTV (Corus Entertainment)
CÂȘTIGĂTOR: Odd Squad - TVOKids (TVO)
Wild Kratts - TVO (TVO)
Cel mai bun program sau serial non-ficțiune pentru copii sau tineri
Spectacol de jocuri (în garajul părinților mei) - Family Channel (DHX)
CÂȘTIGĂTOR: Science Max: Experiments at Large - TVO (TVOkids)
We Are Savvy - Family Channel (DHX)
Cel mai bun program documentar
Hold Your Fire - National (CBC)
Îl cauți pe Mike - CBC - Firsthand (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Viața mea milenară - TVO (TVO)
Survivors Rowe - TVO (TVO)
Wasted - CBC (CBC)
Cel mai bun program sau serie reală
Blestemul aurului înghețat - Istorie (Corus Entertainment)
Keeping Canada Alive - CBC (CBC)
Real Detective - Netflix (Netflix)
CÂȘTIGĂTOR: În picioare - CBC (CBC)
Acesta este liceul - CBC (CBC)
Cel mai bun program sau serie documentară de istorie
Newfoundland la Armageddon - CBC (CBC)
The Pass System - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
Reunion of Giants - Documentary Channel (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: War Story: Afghanistan - Istorie (Corus Entertainment)
Cel mai bun program sau serie de stil de viață
Cityline - City (Rogers)
Great Canadian Cookbook - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Lasă-l pe Bryan - HGTV (Corus Entertainment)
Masters of Flip - W Network (Corus Entertainment)
CÂȘTIGĂTOR: Trebuie să mănânci aici! - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Cel mai bun Special pentru divertisment live
Premiile Canadian Screen 2016 - CBC (CBC)
etalk @ the Oscar - CTV (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Hip-ul tragic - O sărbătoare națională - CBC (CBC)
Cel mai bun eveniment sportiv live
Cupa Gri 2015 - TSN (Bell Media)
Jocul 6, finala Cupei Stanley - Sportsnet (Rogers)
NBA Eastern Conference Finals Game 4 - TSN (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Rio 2016 - CBC (CBC)
Cel mai bun știre locală
CÂȘTIGĂTOR: Știri CBC: Aici și acum - CBC (CBC)
CBC Toronto News - CBC Toronto (CBC)
CTV News Toronto la 6 - CTV Toronto (CTV News)
Ora de știri globale la 6 - Global (Corus Entertainment)
Cel mai bun program sau serial muzical
iHeartRADIO Much Music Video Awards - Much (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: JUNO Awards 2016 - CTV (Bell Media)
WE Day - CTV (Bell Media)
Cel mai bun știre națională
CBC News Network cu Ian Hanomansing - CBC News Network (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Știri CBC: Național - CBC (CBC)
CTV National News cu Lisa LaFlamme - CTV News (Bell Media)
Global National - Global (Corus Entertainment)
îmi iubesc citatele fratelui și surorii mele
Cel mai bun program de știri sau informații
CBC News: Marketplace - Bijuterii toxice - CBC (CBC)
Prezentare specială CBC News - Față în față cu primul ministru - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: W5: Healing Hands - CTV (Bell Media)
Cel mai bun segment de știri sau informații
Știri CBC: Național - O altă alegere - CBC (CBC)
Știri CBC: Național - Muncă murdară - CBC (CBC)
Știri CBC: Național - Capturat în masacru - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Știri CBC: Naționalul - Prinde din urmă Farwans - CBC (CBC)
a cincea proprietate - The Boy on the Beach - CBC (CBC)
Cele mai bune serii de știri sau informații
Știri CBC: Piață - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Daily Planet - Discovery Channel (Bell Media)
a cincea proprietate - CBC (CBC)
W5 - CTV (Bell Media)
Cele mai bune știri speciale
Alegeri federale 2015 - CTV News (Bell Media)
Știri CBC: Beaumont-Hamel 100 - CBC Newfoundland și Labrador (CBC)
Știri CBC: votează Canada - Noaptea alegerilor: 19 octombrie - CBC (CBC)
Decision Manitoba - Global Winnipeg (Corus Entertainment)
CÂȘTIGĂTOR: Fort McMurray Evacuarea Incendiilor - Global Edmonton (Corus Entertainment)
Cel mai bun program de artă spectacolă
Aventurile lui Pericles - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Taming of the Shrew - CBC (CBC)
Cel mai bun program sau serie preșcolară
The Adventures of Napkin Man - CBC (CBC)
Ziua de pregătire pentru copii CBC - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: PAW Patrol - TVO (TVO)
Peg + Cat - Treehouse (Corus Entertainment)
Scout & The Gumboot Kids - CBC 1 pentru copii (CBC)
Cel mai bun reportaj, local
CBC Vancouver News at Six - Arestare online pentru răzbunare - CBC British Columbia (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Global BC - Planul lipsă a fost găsit - Global (Corus Entertainment)
Știri globale la 5:30 și 6:00 - Global (Corus Entertainment)
Decizii privind viața și moartea - CICT Global (Corus Entertainment)
Cel mai bun reportaj, național
Hărțuire sexuală în campus: o investigație de știri CBC - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Știri CBC: Naționalul - prins la frontieră - CBC (CBC)
CTV National News cu Lisa LaFlamme - Pe prima linie: Irak - CTV News (Bell Media)
Global National - CHAN (Corus Entertainment)
Cel mai bun program sau serial documentar pentru știință sau natură
Kenya Wildlife Diaries - Love Nature (Blue Ant Media)
CÂȘTIGĂTOR: Moose: Un an în viața unui consumator de crenguțe - CBC (CBC)
My Brain Made Me Do It - CBC (CBC)
Prins într-o grădină zoologică umană - CBC (CBC)
Odisee vulcanice - Love Nature (Blue Ant Media)
Cel mai bun segment sportiv
Believe in Ryp - TSN (Bell Media)
Președintele - TSN (Bell Media)
Segmentul Gordie Howe - Sportsnet (Rogers)
CÂȘTIGĂTOR: Radical Play - TSN (Bell Media)
Eseul Ali al lui Stephen Brunt - Sportsnet (Rogers)
Cel mai bun sport / deschidere sportivă
Jays Post Season Teasing de deschidere - Sportsnet (Rogers)
CÂȘTIGĂTOR: Raptors Playoff / Marcus Stroman - Sportsnet (Rogers)
Rio 2016 - CBC (CBC)
Openul sezonului Toronto Argonauts - TSN (Bell Media)
Cel mai bun program sau serie sportivă
Împotriva tuturor cotelor: Fluturașii RCAF - Sportsnet (Sportsnet)
Egalizatorul - CBC (CBC și Société Radio-Canada)
Călătorie către Cupa Gri: 2015 Edmonton Eskimos - TSN (Bell Media)
Muhammad Ali - The Greatest - Sportsnet (Rogers)
Sinaloa la spectacol - Povestea lui Robert Asuna - Sportsnet (Rogers)
Cel mai bun program sau serie de discuții
Etalk’s Ultimate Oscar Guide 2016 - CTV (Bell Media)
InnerSpace - Spațiu (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: The Marilyn Denis Show - CTV (Bell Media)
Programul Social- CTV / CTV TWO / M3 / E! (Bell Media)
Cel mai bun film TV sau serie limitată
CÂȘTIGĂTOR: Murdoch Mysteries - A Merry Murdoch Christmas - CBC (CBC)
Odd Squad: The Movie - TVOKids (TVO)
Slasher - Super Channel (Allarco Entertainment)
Nerevendicat - CBC (CBC)
Cel mai bun program sau serial pentru cea mai bună varietate sau schiță de comedie
CÂȘTIGĂTOR: Baroness Von Sketch Show - CBC (CBC)
The Beaverton - Rețeaua de comedie (Bell Media)
Walk of Fame din Canada 2015 - Global (Corus Entertainment)
Această oră are 22 de minute - CBC (CBC)
Premiul Donald Brittain pentru cel mai bun program documentar social / politic
After the Last River - Documentary Channel (CBC)
Eu, pedofil - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Copilul lui Guantanamo: Omar Khadr - Canalul documentar (CBC)
Războiul la domiciliu - CBC (CBC)
CATEGORII DE MEȘTI
Premiul Barbara Sears pentru cea mai bună cercetare editorială
CÂȘTIGĂTOR: Pământ pictat: în căutarea grupului celor șapte - TVO (TVO)
The Pass System - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
Prins într-o grădină zoologică umană - CBC (CBC)
War Story: Afghanistan - Istorie (Corus Entertainment)
În timp ce dormeai - CBC (CBC)
Premiul Barbara Sears pentru cea mai bună cercetare vizuală
Împotriva tuturor cotelor: Flyerii RCAF - Sportsnet (Rogers)
Claude Lanzmann: Spectrii din Shoah - Canalul documentar (CBC)
The Fifth Estate - The Fire Breather: The Rise and Rage of Donald Trump - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Cum să schimbi lumea - HBO Canada (Bell Media)
Ron Taylor: Dr. Baseball - Bravo (Bell Media)
Cea mai bună realizare în machiaj
Dark Matter - Bun venit la noua ta casă - Spațiu (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Frontier - Mushkegowuk Esquewu - Discovery Channel (Bell Media)
Murdoch Mysteries - Summer of ’75 - CBC (CBC)
Reign - Clanuri - CTV (Bell Media)
Wynonna Earp - Diggin ’Up Bones - CHCH (Channel Zero)
Cel mai bun design de costume
Frontier - Wolves - Discovery Channel (Bell Media)
Murdoch Mysteries - Unlucky in Love - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Reign - Clans - CTV (Bell Media)
Wynonna Earp - Păstrează focul acasă - CHCH (Channel Zero)
X-Company - Steag negru - CBC (CBC)
Cea mai bună regie într-un program sau serial pentru copii sau tineri
CÂȘTIGĂTOR: Degrassi: Clasa următoare - #ThisCouldBeUsButYouPlayin - Family Channel (DHX)
The Mystery Files - Misterul din spatele măștii - TVOKids (TVO)
Odd Squad - Prima zi - TVOKids (TVO)
Odd Squad - Eșecul prânzului - TVO (PBS și TVO)
Science Max: Experimente în ansamblu - Cum îl construiești - TVO (TVOkids)
Cea mai bună regie într-un program sau serial de comedie
Comoditatea lui Kim - Gay Discount - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Letterkenny - Super Soft Birthday - CraveTV (Bell Media)
Mohawk Girls - Pinó Noir - APTN (Aboriginal People’s Television Network)
Schitt's Creek - Moira's Nudes - CBC (CBC)
Schitt’s Creek - Happy Anniversary - CBC (CBC)
Cea mai bună regie dintr-o serie documentară sau factuală
Hello Goodbye - Second Chances - CBC (CBC)
Hip-Hop Evolution - From the Underground to the Mainstream - HBO Canada (Bell Media)
Întrerupeți acest program - Beirut - CBC (CBC)
În picioare - Vanastra - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: War Story: Afghanistan - The Long Way Home - History (Corus Entertainment)
Cea mai bună regie într-un program documentar
Claude Lanzmann: Spectrii din Shoah - Canalul documentar (CBC)
Girls Night Out - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Copilul lui Guantanamo: Omar Khadr - Canalul documentar (CBC)
Cum să schimbi lumea - HBO Canada (Bell Media)
Moose: Un an în viața unui consumator de crenguțe - Principal (CBC)
Cea mai bună regie într-un program dramatic sau într-o serie limitată
Amber Alert - Rețeaua de film (Bell Media)
Hamlet - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Murdoch Mysteries - A Merry Murdoch Christmas - CBC (CBC)
Slasher - Super Channel (Allarco Entertainment)
Nerevendicat - CBC (CBC)
Cea mai bună regie dintr-un serial dramatic
19-2 - Apă - Bravo (Bell Media)
Frontier - A Kingdom Unto Thyself - Discovery Channel (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Negru orfan - Trecere a frontierei transgresive - Spațiu (Bell Media)
Vikingi - Promis - Istorie (Corus Entertainment)
Vikingi - Ultima navă - Istorie (Corus Entertainment)
Cea mai bună direcție într-un program sau serie de stiluri de viață sau informații
Imagining Canada - Documentary Channel (CBC)
Îmi place sau enumeră-le casele de vacanță - Margaret & Barbara - W Network (Corus Entertainment)
Survivorman - Lost on Park Trails - Patagonia - OLN (Rogers)
CÂȘTIGĂTOR: Vikings Sezonul 4 Special - Global (Corus Entertainment)
Trebuie să mănânci aici! - Florence Addition - All’Antico Vinaio - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Cea mai bună regie într-un eveniment sportiv live
CÂȘTIGĂTOR: Grey Cup 2015 - TSN (Bell Media)
2016 IIHF World Junior Gold Medal Game - TSN (Bell Media)
Calgary Stampede - CBC (CBC)
Rio 2016 - CBC (CBC)
Cea mai bună regie într-un program sau într-un serial de realitate / competiție
CÂȘTIGĂTOR: The Amazing Race Canada - Pentru cei care urmează să stea - CTV (Bell Media)
Big Brother Canada - Finala - Global (Corus Entertainment)
Cea mai inteligentă persoană din Canada - Episodul 208 - CBC (CBC)
Special Survivor - Global (Corus Entertainment)
Tornado Hunters - The Manitoba Monster - CMT (Corus)
Cea mai bună regie într-un program sau o serie de comedie pentru varietăți sau schițe
Baroness Von Sketch Show - Anul trecut nu ai fost patruzeci - CBC (CBC)
The Beaverton - 103 - Rețeaua de comedie (Bell Media)
Raport Rick Mercer - Episodul 7 - CBC (CBC)
Această oră are 22 de minute - Episodul 6 - CBC (CBC)
The Tragically Hip - O sărbătoare națională - CBC (CBC)
Cea mai bună regie într-un program sau serial animat
Pisica din pălărie știe multe despre camping! - Treehouse TV (Corus Entertainment)
Fugget About It - Ce este F # @ k este Cupa Gri - Înot pentru adulți (Corus Entertainment)
Inspector Gadget - Gadget 2.0 Partea ½ - Teletoon (Corus Entertainment)
Justin Time - Ursul lui Babushka - Family Jr. (DHX)
CÂȘTIGĂTOR: PAW Patrol - Pups Save Friendship Day - TVO (TVO)
Cea mai bună muzică originală pentru un program sau serial non-ficțiune
Claude Lanzmann: Spectrii din Shoah - Canalul documentar (CBC)
Copilul lui Guantanamo: Omar Khadr - Canalul documentar (CBC)
Cum să schimbi lumea - HBO Canada (Bell Media)
Moose: Un an în viața unui consumator de crenguțe - Principal (CBC)
Teren pictat: în căutarea grupului celor șapte - TVO (TVO)
Cel mai bun scor muzical original pentru un program
Crossfire - Rețeaua de film (Bell Media)
Anne of Green Gables de L.M. Montgomery - YTV (Corus Entertainment)
Dragoste sub stele - Hallmark Channel (Hallmark)
Misterele Murdoch - Un Crăciun fericit Murdoch - CBC (CBC)
Odd Squad: The Movie - TVOKids (TVO)
Cel mai bun scor muzical original pentru un serial
19-2 - Oraș - Bravo (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Orphan Black - Scandalul Altruismului - Spațiu (Bell Media)
Secțiunea Romeo - Magazinul din China - CBC (CBC)
Wynonna Earp - Casa Amintirilor - CHCH (Channel Zero)
X-Company - Steag negru - CBC (CBC)
Cea mai bună fotografie într-un program sau serial de comedie
Kim’s Convenience - Frank & Nayoung - CBC (CBC)
Domnul D - Gerry împlinește 40 de ani - CBC (CBC)
Schitt’s Creek - Finding David - CBC (CBC)
Schitt’s Creek - Happy Anniversary - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Piele sensibilă - Episodul 203 - HBO Canada (Bell Media)
Cea mai bună fotografie într-un program documentar sau o serie reală
Kenya Wildlife Diaries - Vanishing Wilderness - Love Nature (Blue Ant Media)
Moose: Un an în viața unui consumator de crenguțe - Principal (CBC)
Newfoundland la Armageddon - CBC (CBC)
Real Detective - Darkness - Netflix (Netflix)
CÂȘTIGĂTOR: Real Vikings: Age of Invasion - Istorie (Corus Entertainment)
Cea mai bună fotografie într-un program sau serie dramatică
19-2 - Salvare - Bravo (Bell Media)
Blood & Water - Episodul 108 - OMNI (Rogers Media)
CÂȘTIGĂTOR: Negru orfan - De la șoareci dansanți la psihopați - Spațiu (Bell Media)
Reign - Într-o compensare - CTV (Bell Media)
Secțiunea Romeo - Un șir de perle - CBC (CBC)
Cea mai bună fotografie într-un stil de viață sau realitate / program sau serie de concurs
CÂȘTIGĂTOR: The Amazing Race Canada - Cine este gata să lase totul să iasă? - CTV (Bell Media)
Îmi place sau enumeră casele de vacanță - Kelly & Brent - Rețeaua W (Corus Entertainment)
Masters of Flip - Cod culoare - Rețea W (Rețea W)
Survivorman - Lost on Park Trails - Patagonia - OLN (Rogers)
Tornado Hunters - The Manitoba Monster - CMT (Corus Entertainment)
Cea mai bună fotografie într-un program, serie sau segment de știri sau informații
aptn Investigates: DEFIANCE - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
CÂȘTIGĂTOR: Știri CBC: The National - Etiopia on Edge - CBC (CBC)
A cincea moșie - De ce nu am știut? - CBC (CBC)
W5: Born Free - CTV (Bell Media)
Cea mai bună fotografie într-un program sau serie de varietăți
HumanTown - CBC (CBC)
Această oră are 22 de minute - Episodul 6 - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Hip-ul tragic - O sărbătoare națională - CBC (CBC)
Raport Rick Mercer - Episodul cinci - CBC (CBC)
Sunnyside - War Is Hell - City (Rogers)
Cea mai bună editare de imagine într-un program de comedie sau serie
Schitt’s Creek - Happy Anniversary - CBC (CBC)
Schitt's Creek - Moira's Nudes - CBC (CBC)
Letterkenny - Ain’t No Reason To Get Excited - CraveTV (Bell Media)
Letterkenny - Super Soft Birthday - CraveTV (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Kim’s Convenience - Gay Discount - CBC (CBC)
Cea mai bună editare de imagine într-un program sau serie documentară
Claude Lanzmann: Spectrii din Shoah - Canalul documentar (CBC)
Copilul lui Guantanamo: Omar Khadr - Canalul documentar (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Hip-Hop Evolution - From the Underground to the Mainstream - HBO Canada (Bell Media)
Întrerupeți acest program - Medellin - CBC (CBC)
Icoane Rock - Daryl Hall - The Soul Man - HBO Canada (Bell Media)
Cea mai bună editare de imagine într-un program sau serie dramatică
19-2 - Burn Pile - Bravo (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Orphan Black - Scandalul Altruismului - Spațiu (Bell Media)
Vikingi - Ultima navă - Istorie (Corus Entertainment)
Vikingi - Omoară Regina - Istorie (Corus Entertainment)
Vikingi - Profitul și pierderea - Istorie (Corus Entertainment)
Cea mai bună editare a imaginilor într-un program sau o serie reală
Știri CBC: Piață - Suntem rasisti? - CBC (CBC)
Hello Goodbye - Second Chances - CBC (CBC)
Hello Goodbye - Onorează trecutul - CBC (CBC)
Keeping Canada Alive - Episodul 1001 - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Acesta este liceul - Clasa a 9-a este cel mai prost an - CBC (CBC)
Cea mai bună editare de imagine într-un program sau serie de concurs / realitate
CÂȘTIGĂTOR: The Amazing Race Canada - Cine este gata să lase totul să stea - CTV (Bell Media)
The Amazing Race Canada - Locul al doilea nu este suficient - CTV (Bell Media)
Big Brother Canada - Final - Global (Corus Entertainment)
Canada mărunțită - Redemption - Gone Too Soon - Food Network (Corus Entertainment)
Masterchef Canada - Sezonul 3 Finala - CTV (Bell Media)
Cea mai bună editare a imaginilor într-un program sau o serie de comedie pentru varietăți sau schițe
CÂȘTIGĂTOR: Baroness Von Sketch Show - Dacă ucigașul urmărește - CBC (CBC)
The Beaverton - 103 - Rețeaua de comedie (Bell Media)
Walk of Fame din Canada 2015 - Global (Corus Entertainment)
HumanTown - CBC (CBC)
Raport Rick Mercer - Episodul nouăsprezece - CBC (CBC)
Cel mai bun design de producție sau regie de artă într-un program sau serie de ficțiune
Dark Matter - Bun venit la noua ta casă - Spațiu (Bell Media)
Frontier - A Kingdom Unto Thyself - Discovery Channel (Bell Media)
Murdoch Mysteries - 24 de ore până la Doomsday - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Negru orfan - Materie primă umană - Spațiu (Bell Media)
Reign - Spiderii într-un borcan - CTV (Bell Media)
Cel mai bun design de producție sau regie de artă într-un program sau serie non-ficțiune
Premiile Canadian Screen 2016 - CBC (CBC)
Big Brother Canada - Premiera - Global (Corus Entertainment)
Cel mai rău șofer din Canada - înmuiat și ud - Discovery Channel (Bell Media)
Real Detective - Răzbunare - Netflix (Netflix)
CÂȘTIGĂTOR: Hip-ul tragic - O sărbătoare națională - CBC (CBC)
Cel mai bun sunet dintr-un program sau o serie de comedie sau dramă
19-2 - Burn Pile - Bravo (Bell Media)
Materie întunecată - Am votat să nu te spațiu - Spațiu (Bell Media)
Orphan Black - Scandalul Altruismului - Spațiu (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Vikingi - Ultima navă - Istorie (Corus Entertainment)
X-Company - Butcher and Bolt - CBC (CBC)
Cel mai bun sunet dintr-un program sau serie non-ficțiune
The Amazing Race Canada - Shine Your Light - CTV (Bell Media)
Copilul lui Guantanamo: Omar Khadr - Canalul documentar (CBC)
Highway Thru Hell - War Zone - Discovery Channel (Bell Media)
Real Vikings: Age of Invasion - Istorie (Corus Entertainment)
CÂȘTIGĂTOR: Sonic Magic: Wonder and Science of Sound - CBC (CBC)
Cel mai bun sunet dintr-o varietate sau un program sau o serie animată
Walk of Fame din Canada 2015 - Global (Corus Entertainment)
The Deep - Here Be Dragons - Family CHRGD (DHX)
Premiile JUNO 2016 - CTV (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Hip-ul tragic - O sărbătoare națională - CBC (CBC)
WE Day - CTV (Bell Media)
Cele mai bune efecte vizuale
Frumoasa și Bestia - Au Revoir - Vitrina (Corus Entertainment)
Killjoys - How to Kill Friends and Influence People - Space (Bell Media)
Negru orfan - De la șoareci dansanți la psihopați - Spațiu (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Vikingi - Ultima navă - Istorie (Corus Entertainment)
Wynonna Earp - I Walk the Line - CHCH (Channel Zero)
Cea mai bună scriere într-un program sau serial pentru copii sau tineri
Annedroids - The Mother of Invention Part 2 - TVOKids (TVO)
Bruno & Boots: Go Jump In The Pool - YTV (Corus Entertainment)
CÂȘTIGĂTOR: Degrassi: Clasa următoare - #YesMeansYes - Family Channel (DHX)
Odd Squad - Prima zi - TVOKids (TVO)
The Dynamic Stanley - The Stanley Wild Weekend - YTV (Corus Entertainment)
Cea mai bună scriere într-un program sau serial de comedie
Kim’s Convenience - Ddong Chim - CBC (CBC)
Comoditatea lui Kim - Gay Discount - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Letterkenny - Super Soft Birthday - CraveTV (Bell Media)
Mohawk Girls - Going Native - APTN (Aboriginal People’s Television Network)
Ce ar face Sal? - Punches Pilot - CraveTV (Bell Media)
Cea mai bună scriere într-un program sau serie documentară
Hip-Hop Evolution - From the Underground to the Mainstream - HBO Canada (Bell Media)
Cum să schimbi lumea - HBO Canada (Bell Media)
Icoane rock - Geddy Lee - Maestrul - HBO Canada (Bell Media)
Războiul la domiciliu - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Femeia care s-a alăturat talibanilor - CBC (CBC)
Cea mai bună scriere într-un program dramatic sau o serie limitată
Anne of Green Gables de L.M. Montgomery - YTV (Corus Entertainment)
CÂȘTIGĂTOR: Murdoch Mysteries - A Merry Murdoch Christmas - CBC (CBC)
Semnat, sigilat, livrat: Din Paris cu dragoste - E! (Bell Media)
Slasher - Super Channel (Allarco Entertainment)
Swept Under - Rețeaua de film (Bell Media)
Cea mai bună scriere dintr-o serie dramatică
19-2 - Apă - Bravo (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Negru orfan - Prăbușirea naturii - Spațiu (Bell Media)
Orphan Black - Stigmatele progresului - Spațiu (Bell Media)
Negru orfan - Trecere de frontieră transgresivă - Spațiu (Bell Media)
Wynonna Earp - Purgatoriul - CHCH (Channel Zero)
Cea mai bună scriere într-un program sau serie factuală
Highway Thru Hell - Scopul meu este de a proteja - Discovery Channel (Bell Media)
Mayday - Fatal Delivery - Discovery Channel (Bell Media)
Orașul Polar Bear - Quest for the Cubs - OLN (Rogers)
Real Detective - Malice - Netflix (Netflix)
CÂȘTIGĂTOR: În picioare - Vanastra - CBC (CBC)
Cea mai bună scriere într-un stil de viață sau realitate / program sau serie de concurs
CÂȘTIGĂTOR: The Amazing Race Canada - Toads! Glumești cu mine? - CTV (Bell Media)
Cel mai rău șofer din Canada - Steagul cu carouri - Discovery Channel (Bell Media)
Food Factory - Ușor ca ABC - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Masterchef Canada - Da, Nu, Poate așa - CTV (Bell Media)
Survivorman - Lost on Park Trails
Cea mai bună scriere dintr-un program sau o serie de comedie pentru varietăți sau schițe
CÂȘTIGĂTOR: Baroness Von Sketch Show - Nu-mi vine să cred că era nevoie de zile - CBC (CBC)
The Beaverton - Episodul 103 - Rețeaua de comedie (Bell Media)
Această oră are 22 de minute - Episodul 3 - CBC (CBC)
Raport Rick Mercer - Episodul 7 - CBC (CBC)
Sunnyside - Vulcan - Oraș (Rogers)
Cea mai bună scriere într-un program sau serie animată
Fangbone! - Excursia Mayhem partea ½ - Familia CHRGD (DHX)
Fangbone! - Lumina poluată a destinului - Familia CHRGD (DHX)
Knuckleheads - Răzbunarea lui Jack Curtis - Adult Swim Canada (Corus / Teletoon)
CÂȘTIGĂTOR: Nerds and Monsters - Bee-Hive Yourself - YTV (Corus Entertainment)
Total Drama Presents: The Ridonculous Race - Bahamarama - Cartoon Network Canada (Corus
CATEGORII DE PERFORMANȚĂ
Cea mai bună realizare în casting
Frontier - A Kingdom Unto Thyself - Discovery Channel (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Kim’s Convenience - Frank & Nayoung - CBC (CBC)
Letterkenny - Rave - CraveTV (Bell Media)
Schitt’s Creek - Bob's Bagels - CBC (CBC)
Vikingi - Yol - Istorie (Corus Entertainment)
Cea mai bună gazdă dintr-un program sau serie de știri despre stilul de viață, discuții sau divertisment
Coaceți cu Anna Olson - Anna Olsen - Rețeaua de alimente (Corus Entertainment)
etalk Prezintă: Adele - Danielle Graham - CTV (Bell Media)
Marea carte de bucate canadiană - Noah Cappe - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Masters of Flip - Kortney Wilson, Dave Wilson - Rețeaua W (Rețeaua W)
CÂȘTIGĂTOR: În picioare - Jonny Harris - CBC (CBC)
Cea mai bună gazdă dintr-un program sau serie de varietăți sau realitate / competiție
CÂȘTIGĂTOR: 2016 Canadian Screen Awards - Norm Macdonald - CBC (CBC)
Cea mai inteligentă persoană din Canada - Jessi Cruickshank - CBC (CBC)
Marele test de ecran canadian - Steve Patterson - CBC (CBC)
iHeartRADIO Much Music Video Awards Red Carpet - Chloe Wilde, Jus Reign, Jillea - Much (Bell Media)
Premiile JUNO 2016 - Jann Arden, Jon Montgomery - CTV (Bell Media)
Cel mai bun gazdă sau intervievator într-un program sau o serie de știri sau informații
CBC News Ottawa - Adrian Harewood - CBC (CBC)
Știri CBC: Puterea și politica - Rosemary Barton - Rețeaua CBC News (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Știri CBC: Național - Wendy Mesley - CBC (CBC)
Mansbridge One on One - Peter Mansbridge - CBC și CBC News Network (CBC)
W5 - Kevin Newman - CTV (Bell Media)
Cea mai bună ancoră de știri, locală
Știri CBC: Aici și acum - Debbie Cooper, Jonathan Crowe, Ryan Snoddon - CBC Newfoundland and Labrador (CBC)
Știri CBC Nova Scotia - Tom Murphy, Amy Smith - CBC Halifax (CBC)
CBC Vancouver News at Six - Andrew Chang - CBC British Columbia (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: CTV News Edmonton - Daryl McIntyre - CTV (Bell Media)
Global BC - Sophie Lui, Chris Gailus - Global (Corus Entertainment)
Cea mai bună ancoră de știri, națională
Rețeaua de știri CBC cu Heather Hiscox - Heather Hiscox - Rețeaua de știri CBC (CBC)
CBC News Network cu Ian Hanomansing - Ian Hanomansing - CBC News Network (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Știri naționale CTV cu Lisa LaFlamme - Lisa LaFlamme - Știri CTV (Bell Media)
Cea mai bună interpretare a unui actor într-un rol continuu de comedie
CÂȘTIGĂTOR: Kim’s Convenience - Paul Sun-Hyung Lee - CBC (CBC)
Letterkenny - Jared Keeso - CraveTV (Bell Media)
D - Gerry Dee - CBC (CBC)
Schitt’s Creek - Daniel Levy - CBC (CBC)
Schitt’s Creek - Eugene Levy - CBC (CBC)
Cea mai bună interpretare a unui actor într-un rol dramatic continuu
CÂȘTIGĂTOR: 19-2 - Adrian Holmes - Bravo (Bell Media)
Blackstone - Eric Schweig - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
Frontier - Landon Liboiron - Discovery Channel (Bell Media)
Frontier - Jason Momoa - Discovery Channel (Bell Media)
Motiv - Louis Ferreira - CTV (Bell Media)
Cea mai bună interpretare a unui actor într-un rol secundar recomandat într-un program sau serie dramatică
19-2 - Dan Petronijevic - Bravo (Bell Media)
Blood & Water - Liu Phone - OMNI (Rogers Media)
lucruri dulci de spus lui ur bf
CÂȘTIGĂTOR: Orphan Black - Kevin Hanchard - Space (Bell Media)
Versailles - Evan Williams - Super Channel (Allarco Entertainment)
Compania X - Torben Liebrecht - CBC (CBC)
Cea mai bună interpretare a unui actor într-un rol secundar recomandat sau rol de invitat într-o serie de comedie
CÂȘTIGĂTOR: Kim’s Convenience - Janet’s Photos / Ddong Chim - Andrew Phung - CBC (CBC)
Letterkenny - Super Soft Birthday / Fartbook - Nathan Dales - CraveTV (Bell Media)
Mr. D - Out Cold - Jonathan Torrens - CBC (CBC)
Schitt's Creek - Bob's Bagels - John Hemphill - CBC (CBC)
Ce ar face Sal? - Unchiul lui Vince - Ryan McDonald - CraveTV (Bell Media)
Cea mai bună interpretare a unui actor într-un rol principal într-un program dramatic sau într-o serie limitată
Aventurile lui Pericles - Evan Buliung - CBC (CBC)
Hamlet - Geraint Wyn Davies - CBC
Slasher - Steve Byers - Super Channel (Allarco Entertainment)
CÂȘTIGĂTOR: Taming of the Shrew - Ben Carlson - CBC (CBC)
Cea mai bună interpretare a unei actrițe într-un rol continuu de comedie
Kim’s Convenience - Andrea Bang - CBC (CBC)
Kim’s Convenience - Jean Yoon - CBC (CBC)
Piele sensibilă - Kim Cattrall - HBO Canada (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Schitt’s Creek - Catherine O'Hara - CBC (CBC)
Ce ar face Sal? - Jennifer Dale - CraveTV (Bell Media)
Cea mai bună interpretare a unei actrițe într-un rol dramatic continuu
Blackstone - Carmen Moore - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
Motive - Kristin Lehman - CTV (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Orphan Black - Tatiana Maslany - Spațiu (Bell Media)
Reign - Megan Follows - CTV (Bell Media)
Saving Hope - Erica Durance - CTV (Bell Media)
Cea mai bună interpretare de către o actriță într-un rol secundar recomandat într-un program sau serie dramatică
Între - Shailyn Pierre-Dixon - City TV (Rogers)
Saving Hope - Michelle Nolden - CTV (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Slasher - Wendy Crewson - Super Channel (Allarco Entertainment)
This Life - Lauren Lee Smith - CBC (CBC)
X-Company - Lara Jean Chorostecki - CBC (CBC)
Cea mai bună interpretare de către o actriță într-un rol secundar recomandat sau rol de invitat într-o serie comică
Domnul D - Profesor student - Lara Jean Chorostecki - CBC (CBC)
Domnul D - Gerry Coaches Fencing - Naomi Snieckus - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: Schitt's Creek - Bob's Bagels / Moira's Nudes - Emily Hampshire - CBC (CBC)
Piele sensibilă - Episodul 202 - Mary Walsh - HBO Canada (Bell Media)
You Me Her - Sweet Home Colorado - Laine MacNeil - HBO Canada (Bell Media)
Cea mai bună interpretare a unei actrițe într-un rol principal într-un program dramatic sau într-o serie limitată
Anne of Green Gables de L.M. Montgomery - Sara Botsford - YTV (Corus Entertainment)
Murdoch Mysteries - Un Crăciun fericit Murdoch - Hélène Joy - CBC (CBC)
Odd Squad: The Movie - Millie Davis - TVOKids (TVO)
CÂȘTIGĂTOR: Neclamat - Elle-Máijá Tailfeathers - CBC (CBC)
Cea mai bună performanță într-un program sau serie pentru copii sau tineri
Annedroids - Addison Holley - TVOKids (TVO)
Bună Opie! - Jordan Lockhart - TVO, Rogers Broadcasting Limited, Knowledge Network (TVO, Rogers Broadcasting Limited, Knowledge Network)
Studiuri de muzică Lost & Found - Jeni Ross - Family Channel (DHX)
CÂȘTIGĂTOR: Pasul următor - Brittany Raymond - Family Channel (DHX)
Odd Squad - Sean Michael Kyer - TVOKids (TVO)
Cea mai bună interpretare într-un rol de invitat, seria dramatică
Blackstone - Super Dad - Julian Black Antelope - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
CÂȘTIGĂTOR: Iartă-mă - Binecuvântat este - Edward Asner - Super Channel (Allarco Entertainment)
Murdoch Mysteries - Marked Twain - William Shatner - CBC (CBC)
Orphan Black - Antisocialismul sexului - Gord Rand - Spațiu (Bell Media)
Saving Hope - Beasts of Burden - Christine Horne - CTV (Bell Media)
Cea mai bună performanță într-un program sau serie de comedie de varietăți sau schițe (individual sau ansamblu)
Baronesa Von Sketch Show - Carolyn Taylor, Meredith MacNeill, Aurora Browne, Jennifer Whalen - CBC (CBC)
Premiile JUNO 2016 - Alessia Cara - CTV (Bell Media)
Premiile JUNO 2016 - White Horse - CTV (Bell Media)
Această oră are 22 de minute - Mark Critch, Cathy Jones, Susan Kent, Shaun Majumder, Meredith MacNeill - CBC (CBC)
CÂȘTIGĂTOR: The Tragically Hip - O sărbătoare națională Gord Downie, Rob Baker, Johnny Fay, Paul Langlois, Gord Sinclair - CBC (CBC)
Cea mai bună performanță într-un program sau serie animată
CÂȘTIGĂTOR: Pisica din pălărie știe multe despre camping! - Martin Short - Treehouse TV (Corus Entertainment)
The Curse of Clara: A Holiday Tale - Saara Chaudry - CBC (CBC)
Cartierul lui Daniel Tiger - Devan Cohen - CBC (CBC)
Knuckleheads - Joe Cobden - Adult Swim Canada (Corus Entertainment)
Peg + Cat - Dwayne Hill - Treehouse (Corus Entertainment)
Cel mai bun analist sportiv dintr-un program sau serie sportivă
Cupa Gri 2015 - Glen Suitor - TSN (Bell Media)
Joc Medalia de Aur a Campionatului Mondial de Hochei 2016 IIHF - Ray Ferraro - TSN (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Playoff-urile NBA 2016: Heat vs. Raptors Game 7 - Jack Armstrong - TSN (Bell Media)
Blue Jays Central - Gregg Zaun - Sportsnet (Rogers)
Rio 2016 - Mark Tewkesbury - CBC (CBC)
Cel mai bun gazdă sportivă dintr-un program sau serie sportivă
Free Agent Frenzy - James Duthie - TSN (Bell Media)
Hochei din orașul natal - Ron Maclean - Sportsnet (Rogers)
Queen's Plate - Brian Williams - TSN (Bell Media)
CÂȘTIGĂTOR: Rio 2016 - Scott Russell - CBC (CBC)
Cel mai bun crainic de jocuri sportive
CÂȘTIGĂTOR: Grey Cup 2015 - Chris Cuthbert - TSN (Bell Media)
Jocul cu medalia de aur al Campionatului Mondial de hochei 2016 IIHF - Gord Miller - TSN (Bell Media)
Blue Jays Baseball - Buck Martinez - Sportsnet (Rogers)
Noaptea de hochei în Canada - Jim Hughson - Sportsnet (Rogers)
Rio 2016 - Mark Lee - CBC (CBC)